Bowen Masáž

30.12.2019

Autor: Miroslav Omasta

"Bowen masáž" neboli Bodová myofasciální technika (BMT) se zabývá kontrakcemi ve svalech a svalové fascii. Rozvíjí pocit spokojenosti se svým zdravím, pohyblivostí a průběhem tělesných funkcí. Jejím základem je technika Australana Tomase Bowena (1916 - 1982), kterou od roku 1986 vyučoval jeho žák Oswald Rentsch jako oficiální "Bowenovu techniku". Do ČR ji v roce 1998 přinesl Jock Ruddock (žák Oswalda Rentsche), který zde vychoval mnoho asistentů, jež ji dále rozvíjejí jako BMT (např. Jiří Beran; RNDr., Bc. Helena Kvašňáková; Ing. Dana Švestková, Ph.D. a další). Mými učiteli jsou: Jiří Beran (I. a II. stupeň BMT) a Ing. Dana Švestková, Ph.D. (III. stupeň BMT).

Oblast užití BMT:

BMT je účinná např. u těchto problémů: artritida, syndrom karpálního tunelu, chronický únavový syndrom, kolika, potíže s nervosvalovou rovnováhou, trávicí potíže, neplodnost, potíže s ledvinami, lymfatické uzliny a cesty, ztuhlá ramena, bolesti bederní páteře, bolesti kolen a achilovky, migrény, skolióza, ischiatické bolesti sedacího nervu, disharmonie kyčlí, tenisový loket, sportovní úrazy, neurózy atd.

Jak působí BMT?

Obecně se dá říci, že při aplikaci BMT se pracuje s celým tělem, případně s celými oblastmi těla, což vede k uvolnění na několika úrovních těla a k přímému nebo nepřímému ovlivnění vnitřních orgánů. Tím dochází k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Konkrétní postup spočívá v jemném tlaku přes specifické body (ty jsou často křižovatkou krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány) a šetrné manipulaci, jež pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci. Tím dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Zlepšuje se místní prokrvení a lymfatická drenáž, dochází k nastolení homeostázy, uvolňují se energetické bloky a tím může být obnoven přirozený tok energie. Sval na tyto impulzy reaguje uvolněním a zpravidla dochází k přerušení spirály bolesti. Upravením (vyladěním) "vnitřního prostředí" může tělo uplatnit své vlastní hojivé procesy. Jinými slovy řečeno: v určitém místě se nahrne kůže napříč přes sval, vedle svalu se vyvine jemný, nebolestivý tlak, který se udržuje po dobu několika sekund. Pak pod stále stejným tlakem se vrací kožní řasa zpět přes sval na původní místo. Při tomto pohybu dojde k tzv. "brknutí". Působením BMT dochází k propojení jednotlivých částí těla s mozkem, tzn., že se napomáhá obnovení integrity centrální nervové soustavy s periferními oblastmi těla. Dále pak zlepšuje příjem výživných látek a vylučování jedů.

Pro koho je BMT vhodná?

Je vhodná pro lidi všech věkových kategorií, novorozenci počínaje a seniory konče. a je uznávána konvenčními i alternativními terapeuty.

Literatura: www.celostnimedicina.cz/bowen-masaz-kouzelna-moc-doteku.htm; www.bowencentrum.cz