Krása v každém věku - 2. část

09.12.2013 15:43

Autor: Miroslav Omasta

Zkrášlování pleti – líčení

Líčení použitím dekorativní kosmetiky se aplikuje na dobře vyčištěnou a ošetřenou pleť. Většinou tuto péči využívají ženy. Líčení mužů se zpravidla uplatňuje ve filmovém průmyslu, v televizi, divadlech apod. Obecně lze říci, že úprava pleti líčením se aplikuje tam, kde je potřeba potlačit defekty pleti v obličeji, na krku a v dekoltu a dále tam, kde je třeba upravit vizáž dle role, kterou dotyčná osoba představuje. Proto se líčení zpravidla člení na denní, společenské a profesionální. Základní technologické postupy jsou přibližně stejné a lze je charakterizovat následujícím způsobem:

 • Základním úkonem při líčení je zvolit dle charakteru pleti odpovídající make-up, který může být na bázi krému nebo pudru. Barva make-upu by měla odpovídat barvě pleti, tzn., že barva obličeje by měla odpovídat barvě pleti na krku. Make-up se může nanášet na pleť štětcem, houbičkou nebo se někdy používá zapracování prsty rukou. Cílem použití make-upu je sjednocení pleti.
  (Používají se i jiné postupy. Například kombinace hydratačního nebo výživného krému s make-upem v určitém poměru. K potlačení nebo naopak ke zvýraznění některých částí obličeje se používá i kombinace světlejšího a tmavšího make-upu.)
 • Defekty v obličeji i na krku se korigují korektory, jimiž se potlačují různé barvy defektů. Např. komedony, akné, kuperóza jsou charakteristické červenou barvou a proto se použijí korektory potlačující červenou barvu; nebo kruhy pod očima bývají většinou šedomodré, tak k jejich potlačení se použijí korektory potlačující šedomodrou barvu. Takto upravená pleť se pak zafixuje pudrem.
 • Pak se zpravidla nanáší oční stíny a oční linky, upravuje obočí a řasy, a to podle toho, zdali se jedná o líčení denní, společenské nebo profesionální.
 • Dalším a velmi důležitým krokem je úprava rtů, která může být s konturou nebo bez ní. Barva rtěnky závisí na druhu líčení (denní, společenské nebo profesionální), oblečení apod.
 • Posledním úkonem je pak nanesení tvářenky k oživení obličeje, která většinou ladí s barvou rtů, ale ve světlejším odstínu.

Posloupnost technologických postupů může být odlišná, což vždy záleží na způsobu práce vizážistky nebo vizážisty.

 • Denní líčení pak bývá většinou zaměřeno na potlačení defektů pleti. Méně výrazné bývají zpravidla oční stíny a linky, obočí, řasy, rty i tvářenka než u líčení společenského.
 • Společenské líčení se většinou používá ke slavnostním příležitostem, jako jsou svatby, plesy, konference, televizní pořady apod. Proto bývá ve výše uvedených oblastech velmi výrazné.
 • Profesionální líčení se používá zejména ve filmovém průmyslu, v divadlech, módních přehlídkách apod. Pleť hereček, modelek, herců apod. bývá líčením upravena dle jejich role. Tzn., že defekty pleti se mohou korigovat nebo záměrně vytvořit dle požadovaného scénáře.

Resumé:

Své motto „ Zdraví, pohyblivost a krása v každém věku“ jsem stručně popsal v šesti článcích: Metabolická typologie, Pět atributů optimálního stravování, Dvě cesty ke štíhlé postavě, Pohyblivost člověka v každém věku a Krása v každém věku 1. a 2. část.

Návod, jak o sebe pečovat, aby byl člověk v každém věku pohledný a „fit“ jsem zobecnil v těchto tezích:

 • Jíst a pít dle pěti atributů optimálního stravování
 • Zvyšovat svoji imunitu doplňováním vitamínů, minerálů a enzymů, neboť v potravinách je jich nedostatečné množství, a to nejlépe potravinovými doplňky
 • Udržovat svoji pohyblivost a optimální váhu, a to pohybem, cvičením a masážemi
 • Pečovat o svoji pleť s využitím čistící, pěstící a dekorativní kosmetiky

 

Poznámka na závěr:

Jak je ten návod jednoduchý, ale přesto ne každý je ochoten a schopen o sebe takto pečovat. Zpravidla je vždy „něco“ důležitější, než péče o sebe. Většinou si to lidé uvědomí, až jim jejich tělesná schránka vypoví službu.

Pokud jste mé články dočetli až sem, pak si Vám dovoluji na závěr říct, že nikdy není pozdě začít o sebe pečovat, třeba podle výše uvedeného návodu.

Váš mladý senior …