Krása v každém věku - 1. část

24.11.2013 17:42

Autor:  Miroslav Omasta

Série článků, které jsem napsal je inspirována mým mottem „Zdraví, pohyblivost a krása v každém věku“. Krása, která má své vnitřní předpoklady, jimiž jsou zdraví a pohyblivost, rozhoduje zpravidla o tom, jak je člověk vnímán ve společnosti. Krásný člověk svou vizáží dovede lidi zaujmout a to mu většinou umožňuje snadnější navazování kontaktů a jejich udržování.

Tento článek je zaměřen na fyzickou krásu člověka, která ovlivňuje jeho sebevědomí a tím i jeho psychiku. V této souvislosti si dovolím zdůraznit Tyršovo heslo „…ve zdravém těle, zdravý duch…“. Jinými slovy řečeno, fyzická a psychická kondice člověka jsou jako spojité nádoby. Tedy jedna podporuje druhou a naopak. Tyto skutečnosti, dle mého názoru, jsou podstatou rozvoje osobnosti člověka. To je i odpověď na velmi časté otázky lidí „…proč bych měl o sebe takto pečovat. Mně stačí, …“.

Článek má dvě části:

1. Péče o pleť a pokožku

2. Zkrášlování pleti – „líčení“

Vědět proč dbát o svoje tělo a zejména pleť je velmi důležité z hlediska motivace člověka k této činnosti. Neméně důležitým faktorem je vědět, o které části těla a pleti pečovat a zejména jak.

Zdravý vzhled pleti a pokožky, oddálení procesů stárnutí a zabránění řadě kožních nemocí je v možnostech každého člověka. V současné době je na českém trhu velké množství výrobků určených k péči o pleť a pokožku. Zpravidla se dělí na výrobky:

 • Kosmetické, které pleť vyčistí, ale její problémy zpravidla neřeší.
 • Dermatologické, jež jsou vyvíjeny specialisty z oblasti lékařství a farmacie, svým obsahem výživných a zejména hojivých látek respektují fyziologické požadavky pleti. Pomáhají při různých kožních problémech, ale i špatně se hojících defektech kůže.

1. Péče o pleť a pokožku

Důkladná péče o pleť a pokožku spočívá v jejím:

 • Mytí – první krok k udržení svěžesti pokožky i pleti a jejich zářivého vzhledu. Pozitivní účinky na pokožku, ale i pleť má zejména každodenní sprchování teplou a studenou vodou, neboť stimuluje lymfatické žlázy a krevní oběh.
  K mytí není příliš vhodné používat mýdlo (mění pH pokožky), neboť se spolu s nečistotami vyplavuje i ochranná vrstva pleti, tzv. hydrolipidový ochranný plášť, který reguluje obsah vody a hydratačních látek v kůži. Proto je vhodnější používat k mytí sprchové gely.
 • Exfoliaci - odstraňování vrchní vrstvy odumřelých buněk z povrchu pleti (obličej, krk, dekolt) mechanickou cestou. Exfoliační přípravky se nanášejí na pleť malými krouživými pohyby směrem zdola nahoru. Tím dochází ke stimulaci krevního oběhu a pleť získá svěží zářivý vzhled. Zároveň dochází k odstraňování odpadových látek a podporování tvorby jemné struktury pokožky.
  Speciální čistící přípravky šetrně, ale důkladně odstraňují make-up i nečistoty, aniž by porušily ochranný film na kůži, ponechají ji její lipidy a zanechají ji čistou a svěží bez ucpaných pórů. Nečištěná, respektive nedokonale čištěná pleť je ideální živnou půdou pro tvorbu bakterií, jež způsobují stále se obnovující záněty.
  K důkladnému čištění se obvykle používá gelová emulze (nejlépe dermatologické řady), která se nechá působit cca 20-30 sec, a pak se navlhčeným tamponem smyje. Pleť se dočistí pleťovým tonikem, které vyčištěné a otevřené póry uzavře.
  Tuto činnost je optimální provádět 2 x denně:
  - ráno, kdy je cílem vyčištění pleti od toxických látek a odumřelých buněk, které se přes noc z pokožky vyloučily,
  - večer je cílem čištění pleti odstranění nečistot v pórech nebo make-upu. Pleť je vhodné čistit pravidelně i do hloubky a to 1x týdně a tím předcházet vzniku vřídků. Pokud se již na pleti vřídky objevují, tak je vhodné hloubkové čištění aplikovat 2x i vícekrát týdně, a tak vyčistit pleť od zánětlivých látek. K tomu se nejlépe hodí pleťové hloubkově čistící masky, nejlépe dermatologické řady.
 • Hydrataci – zavodnění organizmu používáním přípravků, které zvlhčují pleť. V průběhu času ztrácí pokožka svoji vlhkost (dehydratuje) a dochází k tvorbě vrásek, šupinek. Hydratační přípravky obsahují látky, které přitahují molekuly vody obsažené ve vzduchu a zadržují je v pokožce a tím předcházejí tvorbě vrásek. Dále pak zabraňují usazování nečistot v pórech.
  Hydratace se dosahuje dvěma způsoby:
  a) Zevnitř – pitným režimem, tzn., že bychom měli vypít 1 – 3 litry vody denně (záleží to na pohlaví, tělesné konstituci, „genetické výbavě“ apod.) Voda je nezbytná pro odplavování škodlivých látek z těla a také pro normální krevní oběh. Pitný režim, tak ovlivňuje vypnutí pokožky, její barvu a tvorbu vrásek.
  b) Zvenku – nanášením různých hydratačních sér na bázi kyseliny hyaluronové nebo GAG a hydratačních krémů, které obsahují zpravidla 75 % vody a 25 % tuku.
 • Regeneraci – vyživování pokožky regeneračními krémy, které podporují výstavbovou funkci pleti během noci. Před spaním potřebuje kůže účinné přípravky s vyšším obsahem tuku (zpravidla 75 % tuku a 25 % vody), neboť buňky regenerují v noci. Je vhodné, aby této péči věnovali pozornost lidé nad 30 let, neboť v těchto letech pleť obvykle ztrácí svou elastičnost a pevnost a začíná tvorba vrásek.

Resumé:

Pleť je vizitkou každého člověka. Čím člověk lépe vypadá, tím má větší šanci svojí vizáží zaujmout ostatní lidi, a tak kromě jiného, zvyšovat svoji hodnotu na trhu práce. Troufám si říci, že tato skutečnost platí obecně, a to nejen pro ženy, ale také pro muže.